Muzeum Nové Strašecí a Klub cesty za poznáním vás srdečně zvou na další přednášku cyklu Přítomnost a budoucnost světa přírody a člověka s názvem Vzácná místa krajiny a možnosti ochrany, která se uskuteční v úterý 15. března 2022 od 17 hodin. Jak vypadají vzácná místa naší krajiny?
Myslíte, že rozeznáte ekologicky cenné biotopy od těch běžných? Jaké druhy takové biotopy hostí a proč je potřeba je chránit? Co může pro ochranu přírody udělat každý z nás, aniž by opustil teplo domova? Na tyto otázky vám odpoví Ing. Kateřina Lagner Zímová, krajinná ekoložka. Vlastní dotazy a podněty do diskuse jsou vítány.
Člověk a krajina
...Naši předkové dokázali krajinu přeměnit a formovat nejen pro zisk a pouhé vytěžení jejího bohatství, ale i proto, že ji chtěli mít užitečnou a zároveň krásnou pro potěchu ducha i těla. A že to šlo….Zakládali pole, lesy, lesoparky, zahrady, obory, aleje, ovocné sady, rybníky, budovali stavby sloužící lidské činnosti a pohodlí, a přesto ve většině případů zdobící krajinu, jejíž se staly součástí, či dokonce dominantami. Často pracovali pro své potomky s vědomím, že mnohdy neuvidí své dílo dokončené, a přesto v ně věřili. Krajinu u nás obecně lze tedy považovat za důležité dílo lidské kultury.
(autorka Bohdana Fabiánová)
Stále je tu řada otázek:
1/ Jak se stará Česká republika o uspořádání krajiny a všech funkcí, aniž by docházelo ke znehodnocení některých jejích částí ?
2/ Je plánování uspořádání krajiny pomocí územních plánů a její ochrany opravdovým zájmem celé společnosti ?
3/ Má zájem široká veřejnost zapojit se do péče a ochrany krajiny, nebo jí vyhovuje pasivita ?
4/ Odpovídají zákonné procesy o krajině skutečnému zájmu o rozvoj a ochranu přírodního dědictví v ČR ?
5/ Mají dostatečnou podporu veřejnosti ekologické aktivity a spolky pro ochranu přírody, krajiny ?