Nástupem digitální fotografie se stalo něco, co nikdo na začátku nedokázal vůbec odhadnout.

Svět jde kupředu, nové technologie nastoupily cestu rozvoje fotografie. Avšak co se vlastně stalo. Díky rozvoji technologií  a fotoaparátů se dostáváme postupně do roku letošního a můžeme se zpětně podívat. Každý, kdo chce fotografovat, může a fotografuje. Fotografické řemeslo se změnilo v postprodukci digitálního zpracování toho, co bylo vyfotografováno od fotoaparátu v mobilním telefonu přes kompakty, které už dokáží plně nahradit i zrcadlovku, po profesionální fotoaparáty s čipem 24 x 36 mm či digitální stěny propojené přímo s počítačem.  

Díky této skutečnosti se začala fotografie mohutně rozvíjet a především se stala ekonomicky dostupnou pro všechny lidi. Převážná většina fotografuje bez počítání snímků a bez jakéhokoliv záměru,  často mají ti pseudofotografové nastavenou sérii snímků a pak hodiny a hodiny sedí u počítače a neví si rady , který je lepší. 

Ta hrstka odvážných, co stále fotografuje klasickým fotoaparátem na dia či běžný film, tu je a začíná se rozvíjet do většího počtu. 

Každý fotograf však fotografuje především digitálně. Obrovské množství upravených fotografií zahltilo internet a můžete si vybrat kdeco.

Umění se začalo rozvíjet směrem do všech stran ať berete klasický portrét, akt, frčí boudoir, móda. Rozvinul se zde nový podobor fotografie - dovolil bych si ji nazvat "neklasická počítačová abstrakce". Ta je vytvářena z fotografie třeba od "šmouhy na zdi" po abstraktní obraz čehosi, co autor vytváří na počítači, čemu se nedá ani říkat postprodukce. Je to jakési výtvarno  za použití několika programů, převážně  někde stažených, kdy dotačný umělec přeskakuje z jednoho do druhého a vytváří konečný obraz . Bez upravených fotografií nelezte ani na web, úprava fotografií , tzv. postprodukce jenom kvete. 

"Fotomaminky".

Potom je tady mnoho fotografů je rekrutovaných z maminek na mateřské dovolené, která často nemají žádné fotografické vzdělání, jezdí po kurzech, čtou internet a intuitivně fotografují, přes facebook "inzerují" své fotografie a jde jim to skvěle. Těm se nedá než gratulovat , protože všechny profi fotografy strkají do kapsy a vydělávají peníze. Fotografující maminky nakupují rekvizity do ateliéru skoro na stejných e-shopech, na jejich facebookách, kde prezentují své práce, to je vidět. Tyhle fotomaminky až budou mít větší vzdělání, budou dobrým základem nové generace fotografů pouze tehdy, když budou fotografovat jiný žánr než jsou děti, protože tohle fotografování není fotografické umění, ale pouze kšeft. Doufám, že se jich alespoň několik dá na skutečnou fotografickou cestu. Příkladem jim může být profesionáloní fotografka a nejlepší, kterou jsem doposud poznal, je Aneta Jičínská, která dokozala za krátký čas skoro neuvěřitelné, díky svojí píli, umění, obrovské pokoře a komunikaci. Tyto fotomaminy věnují mnoho času postprodukci, neboť jejich klienti si žádají pouze upravenou fotografii.  

Promifotografové , tedy prominentní fotografové  a ti normální ! 

To jsou fotografové, kteří mají ty správné styky a fotografují herce, modní fotografii, apod.  Skupina je silně uzavřená a dostat se mezi ně není až tak jednoduché. Převážná většina z nich je závislá plně na postprodukci. Jejich fotografie jsou dost vyumělkované, tím nechci však fotografie hanit. Často módní fotografii dovedli k dokonalosti díky finanční nezávislosti, dobře placeným kšeftům a skvělému programovému vybavení. Převážná většina z nich jsou nafoukanci.  

Existují však i normální fotografové , jsou  i pokorní a skvělí fotografové, kteří se propracovali od píky a stali se i prominentními. Zde mohu jmenovat třeba Jana Hodače, skvělého fotografa. Těm, jak už to bývá, výše jmenovaní nafoukanci dost často jejich úspěch závidí a kopírují je. Ale to je běžné, v Česku se kopíruje všechno.

Fotografové řemesla a poctivé práce. 

Jde o fotografy starší generace, kteří  si ještě dodnes máchají ruce ve fotokomoře, kteří umí skvěle své řemeslo. Věková hranice začíná na  50 a končí někde kolem 87 letech. Bohužel někteří jsou dost zatrpklí a doslova "naštvaní na celý svět".

Ostatní členění fotografů .

Mohli bychom pokračovat a psát o profesionálech a neprofesionálech, třeba o krajinářích a sportovních fotografech. Co Čech to muzikant, co Čech to fotograf.Vše je výborné a řekl bych jen tak dál!

Kam tedy půjde , jde naše fotografie? 

Česká fotografie si jde svou cestou a také díky  novému centru fotografie   si bude šlapat po vyšlapené cestě dřívějších poctivých fotografů. Vše ukáže a vyhodnotí čas. 

 

 




Překladač

Aktuální fotokurzy a rekvalifikace

Cestou krajem Oty Pavla - skupina osob

Cestou krajem Oty Pavla - skupina osob

Workshop pro kohokoliv. Pro max.10 osob

Cena: 890,-
Termín: 1.1.70

Více informací
Asistentka-sekretářka.

Asistentka-sekretářka.

Kombinované dálkové studium a osobním koučinkem.

Cena: 12.000,-Kč
Termín: 1.1.70

Více informací

SANCO, spol. s.r.o., 
Poradenská a konzultační společnost založena roku 1993.

IČ: 47550929, 
DIČ:CZ 47550929
U Pily 944, 27351 Unhošť
Mobil:00420 602 365 700

Poradenská činnost : 
www.miroslavsanytrak.cz
mirek(zavináč)miroslavsanytrak.cz

Akreditace MŠMT ČR
www.fotokurzyrekvalifikace.cz
info(zavináč)fotokurzyrekvalifikace.cz

 



Partneři

JOOBLE
Eizo
Svaz českých fotografů
Anglicky za rok
Časopis FotoVideo
Photostudio
Wellnessbook.eu
Bonsai-dnes.cz/
ADK
FITES